Marcin Stawarz – Papużki Faliste

100x100papugiGdy raz zobaczysz papużki faliste, następnym razem rozpoznasz je bez trudu. Są obecnie najliczniej hodowanym gatunkiem ptaka, tak w Polsce, jak i na świecie. Swą popularność zawdzięczają zarówno urodzie, łatwości utrzymania jak i nie zbyt wysokiej cenie zakupu.


Marcin Stawarz – Papużki Faliste„Moja historia z papugami falistymi i na początku z nimfami zaczęła się 5 lat temu. Wówczas kupiłem pierwsza parkę. Papużki trzymałem w niewielkiej klatce w domu. Tak rozpoczęła się moja pasja do hodowli tych niezwykle urodziwych papug” – powiedział Marcin.

Jednym z najważniejszych czynników w hodowli jest odpowiednie żywienie.: „Podstawa to nasiona, ale jedzą chętnie też owoce takie jak jabłko, maliny, kiwi, nie pogardzą arbuzem. W jadłospisie znajdują się też jajko na twardo, ser, warzywa, ,mlecz, a nawet świeżo skoszona trawa. Ważne aby pokarm zawsze był świeży. Najczęściej moim papużkom podaje wodę, która zmieniam codziennie. Witaminy podaje im raz na jakiś czas. Musimy dbać o czystość w klatce, należy umożliwić im kąpiel raz na jakiś czas, wstawiając naczyńko z wodą a po kąpieli zabrać je. Nie możemy dopuścić do przerostu pazurów i dzioba” – powiedział Marcin.

Mając parę papużek, samca i samiczkę, można oczekiwać że doczekamy się przychówku. „Chcąc rozmnażać papużki musimy zaopatrzyć się w budki lęgowe. Najczęściej w jednym lęgu jest od 3 do 6 jaj, wysiadywanie ich trwa ok. 18 dni, młode papugi oddzielamy od rodziców gdy same zaczynają się żywić. Obecnie mój przychówek liczy 15 papużek falistych. Jeżeli będziemy dbać o nasze ptaszki, mogą dożyć nawet od 12 – 14 lat” – poinformował Marcin.

Tylko niewiele gatunków ptaków ma zdolność naśladowania ludzkiej mowy, wśród tych „rozgadanych” są właśnie papugi, uważane za najinteligentniejsze ze wszystkich ptaków. Mimo to nie mówią w sposób logiczny, lecz powtarzają usłyszane wcześniej dźwięki, słowa czy zdania.: „Aby nauka dała jakieś rezultaty nasz „uczeń” musi być młody, zdrowy, oswojony i związany emocjonalnie z opiekunem”– wyjaśnił Marcin.

Czyż nie są fotogeniczne 🙂



Tekst: Dorota Katra, zdjęcia: Katarzyna Stawarz

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *