Święto Plonów w Gminie Wierzchosławice

Tradycyjne Święto Plonów – dożynki – to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu polskiej wsi. 15 sierpnia (wtorek) w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bobrownikach Małych odbędą się uroczystości dziękczynienia rolników z Gminy Wierzchosławice za dar plonów.

Rolnicy z Gminy Wierzchosławice obchodzą ponownie swoje święto po raz drugi po dłuższej przerwie. Dożynki to ludowe święto połączone z  uroczystościami dziękczynnymi związanymi z zakończeniem żniw i prac  polowych. Zwyczaj ten praktykowany był na naszych ziemiach już w czasach  przedchrześcijańskich przez Słowian i plemiona bałtyckie.  Wraz z rozwojem  gospodarki folwarczno – dworskiej w XVI wieku, dożynki zagościły na  dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla pracowników w nagrodę za  wykonaną pracę przy żniwach. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno  religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia  zbiorów – tak będzie również i w Gminie Wierzchosławice.

O godzinie 14.30 rolnicy z terenu Gminy wezmą udział w dziękczynnej Mszy św. w kościele parafialnym w Rudce, w trakcie której nastąpi poświęcenie wieńców żniwnych. Po nabożeństwie w uroczystym korowodzie dożynkowym rolnicy  przejdą na plac obok Domu Kultury w Bobrownikach Małych, gdzie w dalszej części  programu zespoły obrzędowe zaprezentują przygotowane przez siebie wieńce dożynkowe wraz z bogatym programem artystycznym. Wieczorem odbędzie się festyn ludowy z licznymi atrakcjami.

Program Gminnego Święta Plonów w Bobrownikach Małych

 • Godz. 14.15 – Zbiórka na placu przy kościele parafialnym w Rudce (Parafia rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Różańcowej)
 • Godz. 14.30 – Uroczysta Msza święta i poświęcenie wieńców żniwnych
 • Godz. 15.30 – Przejście w korowodzie dożynkowym na plac obok Domu Kultury w Bobrownikach Małych
 • Godz. 16.00 – Uroczyste otwarcie Gminnego Święta Plonów
 • Godz. 16.15 – Tradycyjna prezentacja wieńców – Konkurs Wieńca Dożynkowego
 • Godz. 16.15 – Konkurs potraw regionalnych
 • Godz. 17.45 – Wiązanka pieśni i tańców rzeszowskich oraz krakowiak z lajkonikiem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic
 • Godz. 18.15 – Występ dziecięcego zespołu folklorystycznego „Mali Bobrowianie” z Bobrownik Małych
 • Godz. 19.00 – Ogłoszenie wyników w konkursie wieńców oraz konkursie potraw regionalnych
 • Godz. 19.30 – Recital Klaudii Czapiewskiej
 • Godz. 20.00 – Koncert zespołu „Latino Lovers”
 • Godz. 20.30 – Losowanie nagród głównych w loterii fantowej
 • Godz. 20.40 – Zabawa taneczna z zespołem muzycznym „The Tonacja”

Atrakcje: mini park rozrywki (zamki dmuchane, eurobungy), loteria fantowa (nagroda główna rower, nagrody dodatkowe sprzęt RTV i AGD), liczne konkursy i gry z nagrodami, gastronomia (grill, fast-food, popcorn, lody, napoje), stoiska rękodzielnicze, bezpłatne degustacje potraw w ramach konkursu potraw regionalnych oraz kilkaset porcji potraw regionalnych ufundowanych przez sołectwo Bobrowniki Małe oraz Stowarzyszenie CASTOR.

W trakcie uroczystości odbędzie się konkurs wieńców dożynkowych w  kategorii wieniec tradycyjny i współczesny. Uczestnicy konkursu oprócz gratyfikacji finansowej otrzymają również możliwość reprezentowania Gminy  Wierzchosławice podczas: Dożynek Powiatu Tarnowskiego (27 sierpnia w  Gromniku), XIX Dożynek Województwa Małopolskiego (27 sierpnia w Bobowej) oraz Dożynek Jasnogórskich (3 września na Jasnej Górze).

Po raz pierwszy sołectwa będą również rywalizować w trakcie dożynek w ramach konkursu kulinarnego na najsmaczniejsze tradycyjne potrawy Gminy Wierzchosławice. Całość wzbogacą stoiska rękodzielników prezentujących dawne rzemiosła.

Organizatorami imprezy jest Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Wierzchosławice Jolanta Rodak, Sołtys Wsi Bobrowniki Małe wraz z Radą Sołecką, Stowarzyszenie CASTOR, Klub seniora „Przystań” Wierzchosławice oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

APEL
Rolników z terenu gminy dysponujących końmi, wozami konnymi oraz ciągnikami wraz z maszynami rolniczymi zapraszamy do udziału w korowodzie  jaki przejdzie z kościoła na plac obok Centrum Kultury. Dodatkowe  informacje nt udziału w korowodzie udziela Gminne Centrum Kultury w  Wierzchosławicach (tel. 14 657 57 57).

Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

Źródło: http://www.kultura.wierzchoslawice.pl/swieto-plonow-gminie-wierzchoslawice

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *