Zapomniany krzyż

100x100-krzyzPrzez wieki, nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu, były drewniane krzyże przydrożne. Wznosił je pobożny lud, jako wota za doznane łaski lub na pamiątkę ważnych wydarzeń. Niewiele z nich przetrwało do naszych czasów, zbiegiem lat w miejsce starych fundowano nowe, często o urodzie niedorównującej dawnym.


W Bobrownikach Małych przy drodze do Komorowa, na parceli nieżyjącego już Bolesława Skrabacza, do połowy lat 90. ubiegłego wieku, stał zabytkowy krzyż z rzeźbionym wizerunkiem Chrystusa oraz płaskorzeźbami Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty – dziś stanowi ekspozycję Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Dzieło to pochodzi prawdopodobnie z połowy XIX wieku. Na pierwszy rzut oka, widać że artysta był utalentowanym i nieprzeciętnym rzeźbiarzem, finezyjnie oddającym szczegóły budowy ciała ludzkiego. Patrząc na przedstawioną scenę, można niejako na nowo przeżywać tajemnicę Męki Pana Jezusa. Solidność warsztatu artystycznego oraz czas powstania, może wskazywać iż dzieło to pochodzi z pracowni Jana Wnęka działającego w pobliskim Odporyszowie, choć to tylko spekulacje.

Warto aby każdy mieszkaniec Bobrownik, czy to z wycieczką szkolną, czy też dla kaprysu, zobaczył choć raz krzyż, przy którym przed laty nasi ojcowie przystawali w modlitewnym uniesieniu.


Zdjęcia z muzeum:


Fotografie: Franciszek Wrona.


Stan obecny:


Fotografie: Marek Matuszczyk.

Możesz również polubić…