70-ta Rocznica powstania Parafii Rudka

100x100kosciolZbliżający się październik, mieszkańcom parafii Rudka, nieodmiennie kojarzy się z Odpustem ku czci N.M.P. Różańcowej. Ten rok jest jednak szczególny dla naszej wspólnoty, ponieważ obchodzimy siedemdziesięciolecie utworzenia naszej parafii i dwudziestą rocznicę konsekracji kościoła parafialnego.


Zanim dekretem biskupa Komara erygowano parafię w Rudce, okoliczna ludność pielgrzymowała do kościołów w Radłowie, Jurkowie i Wierzchosławicach. Od 1911 roku odprawiano nieregularnie nabożeństwa w wybudowanej w tym czasie kaplicy p.w. św. Zofii. W 1938 roku utworzono niezależną od Radłowa ekspozyturę, a funkcję rektora objął ks. Stanisław Wrona. Wtedy też, podjęto zamiar budowy kościoła w którym wierny lud mógłby wznosić żarliwe modły. Napaść Niemiec hitlerowskich na Polskę w 1939 roku przekreśliła te plany. W pierwszych latach wojny do Rudki przybył ks. Jan Maziarz. Za jego kadencji utworzono parafię w Rudce. Do nowo utworzonej parafii włączono również czasowo Bobrowniki Małe, ale dopiero 13 października 1947 roku decyzją biskupa Jana Stepy nasza miejscowość na stałe weszła do nowej wspólnoty parafialnej.

Po zakończeniu w 1945 roku II wojny światowej odżyła myśl budowy Domu Bożego. Niestety zgromadzone jeszcze przed wojną materiały zarekwirowała armia niemiecka. Ostatecznie pierwszy kościół parafialny powstał z cegieł pochodzących z rozbiórki tarnowskich kamienic. Dnia 4 sierpnia 1946 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie świątyni i przeniesienie Najświętszego Sakramentu z kaplicy św. Zofii. Dzieło księdza Maziarza kontynuował przez wiele lat następny proboszcz ks. Michał Żurek. Początkiem lat 80 – tych zrodziły się plany budowy nowego kościoła parafialnego. W tym czasie przybył do Rudki ks. Jan Wójcik. Najpierw objął funkcję wikariusza, a po przejściu ks. Żurka na emeryturę, został proboszczem. Ruszyła budowa nowej okazałej świątyni. Codziennie na placu budowy pojawiała się grupa chętnych parafian do pomocy, a w domach przygotowywano posiłki dla zatrudnionych murarzy. Wiele trudu i poświęcenia wnosili również mieszkańcy Bobrownik Małych pod przewodnictwem członków komitetu budowy kościoła: Piotrem Molczykiem i Piotrem Żmudą. Wieloletnia modlitwa i ciężka praca zaowocowała przepiękną świątynią, która została poświęcona w 1992 roku w 50 – tą rocznicę powstania parafii.

Od 2009 roku trud upiększania świątyni i jej otoczenia spoczął na ks. Bogusławie Maciaszku, który zastąpił emerytowanego ks. Wójcika.

Stowarzyszenie Rozwoju Bobrownik Małych CASTOR z okazji tej pięknej rocznicy przygotowało okolicznościową kartę pocztową. Pocztówkę będzie można nabyć po każdej Mszy św. w niedzielę odpustową. Zachęcamy serdecznie do przesyłania tej szczególnej pamiątki rodzinie i znajomym. Cały dochód z akcji zostanie przeznaczony na zorganizowanie konkursu plastycznego dla dzieci z terenu parafii, o czym będziemy informować niebawem.



źródło: Kronika Parafii w Rudce, oraz fotografie nadesłane przez Mieszkańców Bobrownik Małych

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Były parafianie pisze:

    Proponuję aby poszperać w starych dokumentach dotyczących istnienia kościoła w Rudce na przełomie XVIII/XIX wieku, który wraz z dziedzicem został przeniesiony do Opatowca n/Wisłą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *