Cena wolności : spotkanie autorskie w Wierzchosławicach-fotorelacja

W niedzielę 8 października o godzinie 18.00 w auli Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach odbyło się spotkanie poświęcone zapomnianym bohaterom Armii Krajowej niosącym pomoc więźniom za drutami niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W spotkaniu wziął udział Marcin Dziubka autor książki „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz”. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu „Niezłomni pod drutami Auschwitz”. — Foto Krzysztof Skóra

https://www.facebook.com/pg/CentrumKulturyWierzchoslawice/photos/?tab=album&album_id=1521621074572225

Krzysztof Bogusz

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach

Książkę „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz” autorstwa Marcina Dziubka będzie można wypożyczyć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzchosławicach lub za pośrednictwem  Filii  GBP w Bobrownikach Małych.


 

Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach oraz Stowarzyszenie Auschwitz Memento zapraszają w niedzielę 8 października o godzinie 18.00 na spotkanie poświęcone zapomnianym bohaterom Armii Krajowej niosącym pomoc więźniom za drutami niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W spotkaniu weźmie udział Marcina Dziubka autora książki „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz”. Spotkanie w auli Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach rozpocznie się od projekcji filmu „Niezłomni pod drutami Auschwitz”.

Fabularyzowany film dokumentalny „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla miał swoją premierę w 2013 roku i był pokazywany przez TVP i Telewizję Republika.

Z kolei książka „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz” dokumentuje dzielność żołnierzy „Sosienek”, którzy w czasie niemieckiej okupacji zapisali piękną kartę, a po wojnie byli prześladowani przez NKWD i UB, wreszcie ograbieni przez komunistów z bojowych dokonań, skazani zostali na zapomnienie. Oddział Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjra Jana Wawrzyczka działał przez kilka lat w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Partyzanci z „Sosienek” nieśli pomoc więźniom obozu, alarmowali świat o tym, co się w obozie dzieje i zorganizowali ok. 1/3 ucieczek z obozu.

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Od wielu lat realizuje swoją misję, starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Opowiadamy historie ważne z punktu widzenia społeczeństwa i polskiej racji stanu, takie, odnośnie których mamy głębokie przekonanie, że jeśli my ich nie opowiemy, to już być może nikt tego nie zrobi. Jedną z takich akcji jest projekt „Niezłomni pod drutami Auschwitz”.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii! Wstęp wolny.

Dodatkowe informacje w recepcji Centrum Kultury oraz pod nr tel. 014 657 57 57.

Serdecznie zapraszamy!
Z poważaniem
Krzysztof Bogusz

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *