Dożynki Gminne i Reymontowskie w Wierzchosławicach 2020
Dożynki są uroczystością o wielkiej tradycji oraz symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolników. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań. Są też okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykłego bogatego dziedzictwa kulturowego.
Tradycyjnie już 15 sierpnia br. wieniec bobrowski wraz z wieńcami z Komorowa i Rudki został poświęcony przez proboszcza Parafii Rudka ks. Piotra Gawełdę podczas Dziękczynnej Mszy Św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudce.
W tym samym dniu w Wierzchosławicach odbyły się uroczystości związane z 100 Rocznicą Bitwy Warszawskiej . W programie było :
- msza św. W kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach,
- złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych 1914-1920,
- złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wincentego Witosa,
- panel dyskusyjny oraz zwiedzanie Starej zagrody Wincentego Witosa i Muzeum Wincentego Witosa.
Następnego dnia wieniec wziął udział w Gminnym Konkursie Wieńca Dożynkowego podczas Dożynek Gminnych oraz Reymontowskich, które są organizowane w naszej gminie co 5 lat. W tym roku minęło 95 lat od wizyty Władysława Stanisława Reymonta, który na zaproszenie Wincentego Witosa przybył z wizytą do Wierzchosławic.
W tym roku Dożynki gminne rozpoczęły się Mszą Św. w Atrium, Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz. Tradycją jest, że podczas dożynek odbywa się gminny konkurs wieńca dożynkowego w tym roku do konkursu przystąpiły wieńce z:
- Bobrownik Małych wykonany przez – Jolantę Rodak, Katarzynę Stawarz, Leokadię Miśtak i Dorotę Katrę – członkinie Stowarzyszenia CASTOR,
- Komorowa, Rudki, Ostrowa, Łętowic, Mikołajowic, Bogumiłowic, Sieciechowic,
I miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego zdobył wieniec z Bobrownik Małych, reprezentowany przez grupę wieńcową w składzie : Jolanta Rodak, Leokadia Miśtak, Dorota Katra , Ryszard Miśtak oraz prezesa OSP w Bobrownikach Małych Bogdan Rodak.
I miejsce w kategorii wieńca współczesnego zdobył wieniec z Łętowic.
Miłym i niespodziewanym akcentem było wręczenie podziękowań dla m.in. Stowarzyszenia CASTOR i KGW w Bobrownikach Małych „Bobrowianki” za uszycie i przekazanie wielorazowych maseczek ochronnych dla mieszkańców gminy Wierzchosławice. Dyplomy wręczał pan Andrzej Mróz Wójt Gminy Wierzchosławice.
W programie dożynek były też:
- obrzędy dożynkowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy ,
- złożenie kwiatów na cmentarzu w kaplicy grobowej Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy
- złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 60 rocznicę Dożynek Reymontowskich.
W trakcie świętowania odbyło się też uroczyste otwarcie Domu Ludowego w Wierzchosławicach, wykład pt. „Ten , który chłopów Polsce przywrócił. Władysław Reymont na Wielkich Dożynkach w Wierzchosławicach przedstawiony przez Janusza Skickiego Kierownika Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, rekonstrukcja historyczna spotkania Władysława Reymonta i Wincentego Witosa w wykonaniu aktorów tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
Finałem była uroczysta Sesja połączonych Rad Gminy Wierzchosławice i Lipnice Reymontowskie w Domu Ludowym w Wierzchosławicach, podczas której nastąpiło nadanie honorowego obywatelstwa Wincentemu Witosowi, Stanisławowi Mierzwie i Władysławowi Reymontowi.
Mimo ograniczonej liczy mieszkańców i zaproszonych gości z powodu epidemii koronawirusa takie wydarzenia nadają sens corocznej organizacji dożynek i wynagradzają wszelkie trudy i przeciwności. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w organizację tegorocznych Dożynek Gminnych i Reymontowskich na czele z Wójtem Gminy Wierzchosławice panem Andrzejem Mrozem.
Dzięki tak pięknym uroczystościom tegoroczne dożynki stały się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy naszych mieszkańców.