Dożynki Gminne i Reymontowskie w Wierzchosławicach 2020

Dożynki są uroczystością o wielkiej tradycji oraz symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolników. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań. Są też okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykłego bogatego dziedzictwa kulturowego.

Tradycyjnie już 15 sierpnia br. wieniec bobrowski wraz z wieńcami z Komorowa i Rudki został poświęcony przez proboszcza Parafii Rudka ks. Piotra Gawełdę podczas Dziękczynnej Mszy Św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudce.

W tym samym dniu w Wierzchosławicach odbyły się uroczystości związane z 100 Rocznicą Bitwy Warszawskiej . W programie było :

  • msza św. W kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach,
  • złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych 1914-1920,
  • złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wincentego Witosa,
  • panel dyskusyjny oraz zwiedzanie Starej zagrody Wincentego Witosa i Muzeum Wincentego Witosa.

Następnego dnia wieniec wziął udział w Gminnym Konkursie Wieńca Dożynkowego podczas Dożynek Gminnych oraz Reymontowskich, które są organizowane w naszej gminie co 5 lat. W tym roku minęło 95 lat od wizyty Władysława Stanisława Reymonta, który na zaproszenie Wincentego Witosa przybył z wizytą do Wierzchosławic.

W tym roku Dożynki gminne rozpoczęły się Mszą Św. w Atrium, Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz. Tradycją jest, że podczas dożynek odbywa się gminny konkurs wieńca dożynkowego w tym roku do konkursu przystąpiły wieńce z:

  • Bobrownik Małych wykonany przez – Jolantę Rodak, Katarzynę Stawarz, Leokadię Miśtak i Dorotę Katrę – członkinie Stowarzyszenia CASTOR,
  • Komorowa, Rudki, Ostrowa, Łętowic, Mikołajowic, Bogumiłowic, Sieciechowic,

 

I miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego zdobył wieniec z Bobrownik Małych, reprezentowany przez grupę wieńcową w składzie : Jolanta Rodak, Leokadia Miśtak, Dorota Katra , Ryszard Miśtak oraz prezesa OSP w Bobrownikach Małych Bogdan Rodak.

I miejsce w kategorii wieńca współczesnego zdobył wieniec z Łętowic.

Miłym i niespodziewanym akcentem było wręczenie podziękowań dla m.in. Stowarzyszenia CASTOR i KGW w Bobrownikach Małych „Bobrowianki” za uszycie i przekazanie wielorazowych maseczek ochronnych dla mieszkańców gminy Wierzchosławice. Dyplomy wręczał pan Andrzej Mróz Wójt Gminy Wierzchosławice.

W programie dożynek były też:

  • obrzędy dożynkowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy ,
  • złożenie kwiatów na cmentarzu w kaplicy grobowej Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy
  • złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 60 rocznicę Dożynek Reymontowskich.

W trakcie świętowania odbyło się też uroczyste otwarcie Domu Ludowego w Wierzchosławicach, wykład pt. „Ten , który chłopów Polsce przywrócił. Władysław Reymont na Wielkich Dożynkach w Wierzchosławicach przedstawiony przez Janusza Skickiego Kierownika Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, rekonstrukcja historyczna spotkania Władysława Reymonta i Wincentego Witosa w wykonaniu aktorów tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Finałem była uroczysta Sesja połączonych Rad Gminy Wierzchosławice i Lipnice Reymontowskie w Domu Ludowym w Wierzchosławicach, podczas której nastąpiło nadanie honorowego obywatelstwa Wincentemu Witosowi, Stanisławowi Mierzwie i Władysławowi Reymontowi.

Mimo ograniczonej liczy mieszkańców i zaproszonych gości z powodu epidemii koronawirusa takie wydarzenia nadają sens corocznej organizacji dożynek i wynagradzają wszelkie trudy i przeciwności. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w organizację tegorocznych Dożynek Gminnych i Reymontowskich na czele z Wójtem Gminy Wierzchosławice panem Andrzejem Mrozem.

Dzięki tak pięknym uroczystościom tegoroczne dożynki stały się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy naszych mieszkańców.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *