Gminne Dożynki – Wierzchosławice 15 sierpnia 2021

Dożynki  są uroczystością o wielkiej tradycji oraz symbolem szacunku dla ciężkiej  pracy rolników. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań, są też okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykłego bogatego dziedzictwa kulturowego.

Tradycyjnie już 15 sierpnia br. wieniec bobrowski wraz z wieńcami z Komorowa i Rudki został poświęcony przez proboszcza Parafii Rudka ks. Piotra Gawełdę podczas Dziękczynnej Mszy Św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudce.

 W tym roku Dożynki gminne rozpoczęły się Mszą sw. polową przy Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt  Gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz.

Tradycją jest, że podczas dożynek odbywa się gminny konkurs wieńca dożynkowego. W tym roku do konkursu przystąpiły wieńce z Bobrownik Małych, Bogumiłowic, Gosławic, Komorowa, Łętowic, Mikołajowic, Rudki, Sieciechowic i Wierzchosławic.

I miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego zdobył wieniec z Bobrownik Małych wykonany przez Stowarzyszenie CASTOR jest to 10 dzieło jakie wykonały panie ze stowarzyszenia natomiast w grupie wieńcowej byli : Jolanta Rodak, Katarzyna Stawarz, Leokadia Miśtak, Danuta Wrona, Dorota Katra, Katarzyna Niemiec, Damian Barnaś, Antonina Kowalik, Wiktoria Gola, Milena Wrona, Agnieszka Sikora, Adam Sikora, Martyna Niemiec, Wiktor Stawarz,  oraz druhów z OSP Bobrowniki Małe : Bogdan Rodak, Krzysztof Durdek, Janusz Katra, Krzysztof Sikora, Witold Misiaszek , Ryszard Miśtak.

I miejsce w kategorii wieńca współczesnego zdobył wieniec z Gosławic.

W programie dożynek było mnóstwo atrakcji m.in. obrzędy dożynkowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy, atrakcje i konkursy dla dzieci. W trakcie świętowania można było zakupić pyszne ciasta upieczone przez członkinie KGW  z terenu gminy. KGW „Bobrowianki”  miały do degustacji pyszny smalczyk z ogóreczkami, ciasteczka i wiele innych smakołyków. Finałem imprezy był występ gwiazdy wieczoru KORDIANA , który zaprezentował publiczności swoje najbardziej znane utwory w tym m.in. „Dziewczynę  z gór” oraz zabawa taneczna.

Wyrazy uznania i gratulacje należą się organizatorom dożynek za zorganizowanie i pomyślne przeprowadzenie imprezy. Warto docenić wkład i ogrom pracy włożonej w przygotowanie wieńców, poczęstunku czy dekoracji placu. Mamy nadzieję , że przez kolejne lata nie zaprzestaniemy kultywować tak pięknej tradycji jaką są Dożynki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *