Jacek Skrabot – miłośnik historii

mHistorią interesowałem się zawsze. Uwielbiałem słuchać opowiadań starszych ludzi, świadków ciekawych wydarzeń, zwłaszcza wojennych, czytałem dużo książek historycznych, lubiłem odwiedzać miejsca, które miały związek z jakimiś ważnymi wydarzeniami. Czułem jednak, że pochłanianie kolejnych książek, samo gromadzenie wiedzy to nie wszystko.

Wrzesień 2009 roku okazał się dla mnie przełomowy. W Radłowie miały miejsce obchody 70 rocznicy Bitwy Radłowskiej. W ramach tej uroczystości odbył się piknik historyczny oraz rekonstrukcja obrony szkoły podstawowej w Radłowie z września 1939 r. Historyczne mundury, broń, pojazdy, dramatyczne wydarzenia odgrywane na oczach widzów, zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie. Nie tylko na mnie – ludzie wokół również byli poruszeni. Pomyślałem wtedy, że też chciałbym w tym uczestniczyć. Móc przybliżyć młodszym i starszym kawałek historii Polski, tak by zapadła im w serca i pamięć. Móc podzielić się z innymi swoją wiedzą i pasją. Wtedy zaczęła się moja przygoda w Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych „Wrzesień 39”.

W SRH zajmujemy się rekonstrukcją Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, począwszy od wyszkolenia, wyposażenia i umundurowania, a kończąc na organizowaniu inscenizacji historycznych dotyczących kampanii polskiej w 1939 r. Przypominamy o bohaterskich zmaganiach Polaków, pragniemy na nowo obudzić sympatię dla munduru koloru khaki – pierwszego od rozbiorów uniformu wojska Polski suwerennej i niepodległej. Naszym zamiarem jest także edukowanie dzieci i młodzieży poprzez lekcje „żywej historii”, pokazywanie im prawdziwych wydarzeń.

Stowarzyszenie kultywuje tradycje 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej, który we wrześniu 1939 roku w składzie armii „Kraków” walczył pod Pszczyną, a 8 września bił się o Biskupice Radłowskie. Na rekonstrukcjach odtwarzamy drużynę piechoty lub działon artylerii przeciwpancernej. Do stowarzyszenia należą ludzie z całej Polski, najwięcej z Krakowa i Lublina.

Moje początki w Stowarzyszeniu to udział w pikniku historycznym w Radzyniu Podlaskim, noc muzeów w Muzeum AK w Krakowie, piknik w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, rekonstrukcje historyczne w Wyrach, Węgierskiej Górce, Tomaszowie Lubelskim i wiele innych. Brałem również udział w marszu śladami 13 Dywizji Piechoty w lasach pod Garwolinem. Stowarzyszenie ma także pod opieką Muzeum Spraw Wojskowych w forcie w Swoszowicach. W ubiegłym roku odwiedziliśmy szkołę w Rudce, prezentując broń i wyposażenie wojskowe. W ty roku SRH „Wrzesień 39” było organizatorem rekonstrukcji „Bitwy o most” w Biskupicach Radłowskich.


fot. J.Skrabot, M. Matuszczyk

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *