11 listopada Święto Niepodległości: Wieczór patriotyczny w Bobrownikach Małych

12 listopada w Domu Kultury w Bobrownikach Małych odbył się wieczór patriotyczny  z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

 

 

 

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Jacek Hudyma – etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, Artur Jasiński – przewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice, Jolanta Rodak i Roman Kucharski – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice, Maria Pochroń – dyrektorka Szkoły Podstawowej w Rudce, Jacek Bryl – prezes Stowarzyszenie Inicjatywy Społeczne  w Wierzchosławicach, Marcin Baran, a także mieszkańcy Bobrownik Małych i okolicznych miejscowości.

W pierwszej części spotkania wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rudce z programem artystycznym. Młodzi artyści przedstawili okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez piękną poezję patriotyczną oraz scenki historyczne, Program ubogacił również występ szkolnego chóru Angel Voice pod kierunkiem Katarzyny  Sroki z repertuarem pieśni żołnierskich.

W drugiej części spotkania wystąpił  Roman Głowacki – chorąży ZS”Strzelec” Józefa Piłsudskiego, wybitny społecznik nagrodzony „Ryngrafem Niepodległości” , uhonorowany  odznaczeniem państwowym „Krzyżem Wolności i Solidarności”, autor książki „Wincenty Witos, mąż stanu 1874-1945:obrońca ojczyzny i chłopów”, współautor monografii o Wierzchosławicach z prelekcją historyczną na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Szczególna uwagę poświęcił postaciom wielkich polaków: Józefowi Piłsudskiemu, pochodzącemu z Wierzchosławic Wincentemu Witosowi, a także Romanowi Dmowskiemu i Władysławowi Sikorskiemu. opowiedział w jaki sposób każdy z tych bohaterów przyczynił się do odzyskania niepodległości.

W ostatniej części spotkania zaprezentowany został  sztandar Placówki AK”Kuna” , wykonany  przez mieszkańców Bobrownik Małych w 1943 r. Jacek Skrabot przedstawił krótki rys historyczny ruchu oporu na terenie Bobrownik, szczególną uwagę poświęcając żołnierzom i członkom ruchu oporu pochodzącym z naszej miejscowości . Po prelekcji można było oglądać  małą ekspozycję wyposażenia, broni oraz pamiątek z tamtego okresu, udostępnionych przez „SRH  Wrzesień 39” oraz porozmawiać z członkami stowarzyszenia,  ubranymi w mundury z epoki.

Spotkanie zakończył mały poczęstunek, przygotowany przez Stowarzyszenie CASTOR , uczestnicy i zaproszeni goście chętnie dzielili się refleksjami przy kawie i ciastkach. Na pamiątkę wszyscy  goście otrzymali pocztówkę z kopią sztandaru Placówki AK „Kuna”, zaprojektowaną przez Marka Matuszczyka.

Organizatorzy: Sołtys i Rada Sołecka Bobrownik Małych, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, Stowarzyszenie CASTOR z Bobrownik Małych.

Marta Skrabot


fot. Monika Kwiecień

 

 

 

 

 

Sołtys i Rada Sołecka Bobrownik Małych

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 'Wrzesień 39″

Stowarzyszenie CASTOR z Bobrownik Małych

zapraszają do udziału w uroczystości patriotycznej z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz prezentacji sztandaru bojowego Placówki AK „KUNA” dnia 12 listopada 2017 r. (niedziela) o godzinie 16:00 w Domu Kultury w Bobrownikach Małych.

Program :

  • Część artystyczna związana z obchodami 99. rocznicy odzyskania niepodległości
  • Prelekcja historyczna Romana Głowackiego
  • Referat na temat sztandaru bojowego Placówki „KUNA” oraz rys historyczny ruchu oporu na terenie Bobrownik Małych
  • Spotkanie z zaproszonymi gośćmi
  • Ekspozycja wyposażenia , broni oraz pamiątek z tego okresu

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *