Gminne Święto Plonów w Bobrownikach Małych – relacja

Żniwa to ukoronowanie całorocznej pracy rolnika, największe w roku święto gospodarskie rolników po zakończeniu prac polowych i zebraniu plonów. Pielęgnowanie tradycji, zwyczajów i obyczajów jest spełnieniem dobrego obowiązku zachowania naszej tradycji i tożsamości dla kolejnych pokoleń.

Tegoroczne gminne święto plonów odbyło się w dniu 15 sierpnia w Bobrownikach Małych. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się przejazdem korowodu dożynkowego sprzed Domu Kultury w Bobrownikach Małych do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Różańcowej  w Rudce. Na pięknie przystrojonych wozach  powożonych przez Zbigniewa Magierę, Edwarda Styczyńskiego i Adama Styczyńskiego jechali bobrowianie. Wieńce przewożone były traktorami przez Piotra Pierzchałę i Wiesława Niedojadło.

Jeden wieniec  w kształcie kościoła symbolicznie z okazji przypadającej w tym roku  75 rocznicy powstania Parafii Rudka wykonany został przez Stanisławę Mężyk, Marię Gruszkowską, Michalinę Fudalej, Józefę Mróz i Magdalenę Kwapniewską. Drugi wieniec na konkurs wieńca dożynkowego wykonany przez Jolantę Rodak, Katarzynę Stawarz, Danutę Wronę, Jadwigę Kwiecień, Leokadię Miśtak,  Agnieszkę Pyrchlę, Bogdana Rodaka, Leszka Katrę, Dorotę Katrę. Cały korowód ze śpiewem na ustach udał się przez Dobczyce  do kościoła z małym opóźnieniem, ale nie często odbywa się w naszej parafii takie wydarzenie. Mszę świętą dziękczynną , która była głównym akcentem dożynek  odprawił ks. Bogusław Maciaszek proboszcz parafii w Rudce.

W czasie mszy św. swoje dary przed ołtarz zanieśli Gospodarz Dożynek – Wójt Wierzchosławic Zbigniew Drąg oraz Starostowie Dożynek  Danuta i Kazimierz Miśtakowie. Wśród darów był chleb, który jest wyobrażeniem pracy, ponadczasowy pokarm ludzkiego trudu, wino które jest obrazem cierpienia, a praca i cierpienie to dwa główne składniki naszego życia, a także owoce i piękny stroik dożynkowy, który dodatkowo ozdobił ołtarz podczas mszy św. Następnie barwny korowód poprowadziły piękne amazonki z Ośrodka Jazdy Konnej w  Komorowie, ogromniaste ciągniki z gminy Wierzchosławice, Starostowie, Gospodarz Dożynek, poczty sztandarowe OSP z terenu gminy, przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic, Zespół „Mali Bobrowianie” z Bobrownik Małych, delegacje wieńcowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy. Humor dopisywał.

Zarówno droga prowadząca do wioski, jak np.  piękny „paw” wykonany wspólnie po sąsiedzku przy posesji Państwa Lechów oraz plac wokół Domu Kultury zostały na ten dzień pięknie przystrojone, oglądający zachwycali się widokiem i pomysłowością figur, robiąc sobie fotki w tym dniu, a nawet w następnym.  Były to cudowności  wykonane przez Magdalenę Ciupek, Magdalenę Guzy, Martę Skrabot, Katarzynę Szczepańską.

Otwarcia gminnych uroczystości dożynkowych dokonał Wójt Wierzchosławic Zbigniew Drąg , witając serdecznie zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników festynu. Po wystąpieniu Gospodarza głos zabrali: Jacek Hudyma Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, Józef Rojek Wiceprezes Grupy Azoty SA Tarnów. Obecnością swoją uroczystość uświetnili także: Tadeusz Bąk Burmistrz Wojnicza, Andrzej Kosiniak-Kamysz Polskie Stronnictwo Ludowe, Marek Podraza Radny Powiatu Tarnowskiego, asp.szt. Mariusz Czapkowicz Kierownik Posterunku w Wierzchosławicach, Artur Jasiński Przewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice – Jolanta Rodak i Roman Kucharski, Radni Gminy Wierzchosławice – Władysław Witek, Roman Strojny, Andrzej Ogar, Jan Bodzioch, Józef Dzierwa, Jacek Bryl Prezes Stowarzyszenia Inicjatywy Społeczne z Wierzchosławic. Następnie odbyła się ceremonia dzielenia chlebem , Starostowie Danuta i Kazimierz Miśtakowie przekazali bochenek chleba na ręce Wójta Wierzchosławic Zbigniewa Drąga , aby ” (……) dzielił go tak, by go wszystkim wystarczyło”

A teraz parę słów o Starostach Dożynek:

Danuta i Kazimierz Miśtakowie

Pierwsze maliny Kazimierz Miśtak, zasadził jeszcze jako kawaler w 1978 roku, dwa lata później zbierał je już ze swoją żoną Danutą. Początkowo były to tradycyjne, wczesne odmiany, takie jak: Norna i Weten. Przez kolejne lata wraz z rodziną rozwijał plantację, a pod koniec lat 90′ przeszedł na uprawę maliny jesiennej. Łącznie przez ostatnie 39 lat uprawiał 9 odmian malin. Dziś u Miśtaków można spróbować malin odmiany: Polana, Polesie, Poemat i Sugana. Wyjątkowa dbałość Kazimierza o utrzymanie plantacji przekłada się na wysoką jakość owoców, a to sprawia, że maliny z Bobrownik goszczą na wielu stołach i w wielu spiżarniach w naszym powiecie.

Starostowie częstowali swoimi plonami czyli malinkami zbieranymi we wtorkowy poranek na świeżo, natomiast bobrowianki częstowały pysznymi plackami drożdżowymi z tegorocznej mąki upieczone przez: Danutę Miśtak, Ewę Usarz, Małgorzatę Gieroń, Marię Nadolską i Katarzynę Stawarz.

Część artystyczną rozpoczęto prezentacją wieńców dożynkowych. Okazałe, piękne wieńce, każdy inny i niepowtarzalny , każdy dziełem sztuki ludowej . Do konkursu „Wieńca Dożynkowego” przystąpiło 6 wieńców z sołectw: Gosławice, Mikołajowice, Rudka, Sieciechowice, Wierzchosławice, Bobrowniki Małe. Komisja konkursowa najwyżej oceniła, a przewodnicząca komisji Iwona Gleisner ogłosiła:

W kategorii „Wieńca Tradycyjnego”:

I miejsce: sołectwo Bobrowniki Małe i wyjazd na Dożynki Powiatowe

II miejsce: sołectwo Gosławice i wyjazd na Dożynki Jasnogórskie

III miejsce: sołectwo Rudka

W kategorii :„Wieńca Współczesnego”

I miejsce: sołectwo Sieciechowice i wyjazd na Dożynki Wojewódzkie

II miejsce: sołectwo Wierzchosławice i wyjazd na Dożynki Jasnogórskie

III miejsce: sołectwo Mikołajowice

Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały nagrodę w wysokości 500 zł bez względu na wyniki konkursu.Nasz wieniec został doceniony i wyróżniony z czego bardzo się cieszymy , wielogodzinna praca się opłaciła . Jako gospodarze wystąpiliśmy ostatni wykonując piosenki i przyśpiewki dożynkowe, na znane melodie śpiewaliśmy opowieści o żniwach, życiu wsi , przyśpiewki te były pewnego rodzaju kroniką gminy , miały charakter pochwały czasem kąśliwego żartu, ale mamy nadzieję , że nikt się nie obraził ,gdyż istnieje zwyczaj łagodnego przyjmowania treści przyśpiewek. Naszą grupą wsparcia  przy ośpiewywaniu była Katarzyna Niemiec oraz nasza urodziwa młodzież : Monika Kwiecień, Urszula Kwiecień, Aleksandra Kowal i Klaudia Czapiewska przy akompaniamencie na akordeonie Damiana Barnasia.

Rozstrzygnięto także konkurs na potrawy regionalne w którym wzięło udział 4 sołectwa: Bobrowniki Małe, Gosławice, Rudka, Wierzchosławice:

I miejsce : sołectwo Bobrowniki Małe za Fasolkę „Bobrowiankę” , częstowano też Bigosem „Bobrowiak”,  druhowie z OSP Bobrowniki Małe Janusz Katra, Łukasz Stawarz, Krzysztof Durdek  wydali ponad 700 porcji.

II miejsce: sołectwo Wierzchosławice

III miejsce: sołectwa Gosławice i Rudka

 Biorące udział w konkursie sołectwa otrzymały nagrody w wysokości 250 zł. Gratulujemy wszystkim sołectwom biorących udział w konkursach i życzymy dalszych sukcesów zarówno kulinarnych jak i wieńcowych.

W dalszej części artystycznej dożynek  uświetnił swoim występem  Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic prezentując wiązankę pieśni i tańca oraz krakowiaka z lajkonikiem. I wreszcie nadszedł czas na naszych milusińskich  Zespół folklorystyczny „Mali Bobrowianie”  czyli Malwina Barczak, Amelka Skrabot,Julka Szczepańska, Wiktoria Szczepańska, Paulina Ciupek,Anna Skrabot, Milena Kwiecień,Wiktoria Kabat, Justyna Curyło, Ilona Curyło, Martyna Niemiec, Iza Tracz, Jowita Tracz, Wiktoria Miśtak, Sandra Kabat, Kacper Guzy, Maciek Skrabot, Wiktor Stawarz, Michał Stawarz, Wiktoria Czapiewska, Karol Barczak, Artur Kwiecień, Mikołaj Guzy.których przygotowała i poprowadziła Agnieszka Czapiewska . Kilkutygodniowy trud się opłacił,  dzieci wykonały wspaniały prawdziwy folkowy show, publiczność była zachwycona nagradzając wykonawców gromkimi brawami w tym miejscu dziękujemy oczywiście nauczycielce oraz rodzicom , którzy pomagali na każdym kroku.

Bardzo miłym i wzruszającym akcentem były słowa uznania i podziękowania przekazane przez mieszkanki Bobrownik Małych  na ręce Doroty Katry Prezes  Stowarzyszenia CASTOR za wkład pracy organizacji  na rzecz sołectwa.

Następnym punktem programu był recital utalentowanej Klaudii Czapiewskiej, młodej artystki z Bobrownik Małych , która oczarowała wszystkich swoim głosem. Wielkie zainteresowanie wzbudził też koncert Zespołu „Latino Lovers”, który to zakończył część artystyczną dożynek. Festyn zakończył się wspólną zabawą z Zespołem „The Tonacja”.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa prowadzona przez Klub Seniora „Przystań” z Wierzchosławic, mini park rozrywki , liczne gry i konkursy dla dzieci , wszystkie te atrakcje zostały przygotowane przez CKWP w Wierzchosławicach.

Dożynki to jedna z niewielu tradycji , które przetrwały do dnia dzisiejszego i jeszcze tak łączą społeczność lokalną. Po 33 latach bo tyle upłynęło od ostatnich dożynek w Bobrownikach Małych, mogliśmy znów przeżywać tak piękne ludowe święto w naszym sołectwie.

Szczególne podziękowania za całokształt  pracy włożony w organizację imprezy  należą się : Zbigniewowi Drągowi Wójtowi Wierzchosławic, Jolancie Rodak Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Wierzchosławice ,która była jednocześnie naszym sponsorem strategicznym , Krzysztofowi Boguszowi Dyrektorowi CKWP w Wierzchosławicach, który jest tytanem pracy, Leszkowi Katra Sołtysowi wraz z Radą Sołecką Bobrownik Małych, Bogdanowi Rodakowi Prezesowi oraz druhom OSP w Bobrownikach Małych ,Franciszkowi Wronie Prezesowi  Spółki Pastwiskowej w Bobrownikach Małych, Grzegorzowi Gruszkowskiemu gospodarzowi Domu Sportu w Bobrownikach Małych, Jadwidze Kwiecień Firma Usługowo-Handlowa „STOKROTKA”z Bobrownik Małych, Marii Padło oraz wszystkim, którzy tak ofiarnie pomagali przy organizacji Dożynek , wszystkim sponsorom wyczytywanym podczas uroczystości.

Zapewne wiele rzeczy w tej relacji pominęłam , nie wszystko zdołałam uchwycić , nie wymieniłam też wielu z tych  , których praca przyczyniła się do tak sprawnego przebiegu dożynek i zorganizowania naszego święta , więc wybaczcie. Wiem tylko jedno i to jest pewne , jesteśmy społecznością , która potrafi razem pracować i bawić się. Każdy z nas może przyczynić się własną pracą i doświadczeniem do rozwoju naszej małej ojczyzny. Zapewne pozwolicie mi, abym w Waszym i swoim imieniu podziękowała pewnej szczególnej grupie współtwórców Dożynek, bez której bobrowskie Dożynki z pewnością nie byłyby takie jakie były. To oczywiście Stowarzyszenie CASTOR tą drogą chcę wyrazić wszystkim wyrazy wielkiego uznania za wkład pracy i ich wielkie zaangażowanie.

Dorota Katra

Zapraszamy na fotorelacje, które są dość obszerne, ale i wydarzenie było nie byle jakie:

Fotorelacja - Krzysztof Skóra

Fotorelacja – Krzysztof Skóra

 

 

 

 

fot. Robert Szczepański


fot. Tomasz Pyrchla


fot. Monika Kwiecień


Tradycyjne Święto Plonów – dożynki – to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu polskiej wsi. 15 sierpnia (wtorek) w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bobrownikach Małych odbędą się uroczystości dziękczynienia rolników z Gminy Wierzchosławice za dar plonów.

Rolnicy z Gminy Wierzchosławice obchodzą ponownie swoje święto po raz drugi po dłuższej przerwie. Dożynki to ludowe święto połączone z  uroczystościami dziękczynnymi związanymi z zakończeniem żniw i prac  polowych. Zwyczaj ten praktykowany był na naszych ziemiach już w czasach  przedchrześcijańskich przez Słowian i plemiona bałtyckie.  Wraz z rozwojem  gospodarki folwarczno – dworskiej w XVI wieku, dożynki zagościły na  dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla pracowników w nagrodę za  wykonaną pracę przy żniwach. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno  religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia  zbiorów – tak będzie również i w Gminie Wierzchosławice.

O godzinie 14.30 rolnicy z terenu Gminy wezmą udział w dziękczynnej Mszy św. w kościele parafialnym w Rudce, w trakcie której nastąpi poświęcenie wieńców żniwnych. Po nabożeństwie w uroczystym korowodzie dożynkowym rolnicy  przejdą na plac obok Domu Kultury w Bobrownikach Małych, gdzie w dalszej części  programu zespoły obrzędowe zaprezentują przygotowane przez siebie wieńce dożynkowe wraz z bogatym programem artystycznym. Wieczorem odbędzie się festyn ludowy z licznymi atrakcjami.

Program Gminnego Święta Plonów w Bobrownikach Małych

  • Godz. 14.15 – Zbiórka na placu przy kościele parafialnym w Rudce (Parafia rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Różańcowej)
  • Godz. 14.30 – Uroczysta Msza święta i poświęcenie wieńców żniwnych
  • Godz. 15.30 – Przejście w korowodzie dożynkowym na plac obok Domu Kultury w Bobrownikach Małych
  • Godz. 16.00 – Uroczyste otwarcie Gminnego Święta Plonów
  • Godz. 16.15 – Tradycyjna prezentacja wieńców – Konkurs Wieńca Dożynkowego
  • Godz. 16.15 – Konkurs potraw regionalnych
  • Godz. 17.45 – Wiązanka pieśni i tańców rzeszowskich oraz krakowiak z lajkonikiem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic
  • Godz. 18.15 – Występ dziecięcego zespołu folklorystycznego „Mali Bobrowianie” z Bobrownik Małych
  • Godz. 19.00 – Ogłoszenie wyników w konkursie wieńców oraz konkursie potraw regionalnych
  • Godz. 19.30 – Recital Klaudii Czapiewskiej
  • Godz. 20.00 – Koncert zespołu „Latino Lovers”
  • Godz. 20.30 – Losowanie nagród głównych w loterii fantowej
  • Godz. 20.40 – Zabawa taneczna z zespołem muzycznym „The Tonacja”

Atrakcje: mini park rozrywki (zamki dmuchane, eurobungy), loteria fantowa (nagroda główna rower, nagrody dodatkowe sprzęt RTV i AGD), liczne konkursy i gry z nagrodami, gastronomia (grill, fast-food, popcorn, lody, napoje), stoiska rękodzielnicze, bezpłatne degustacje potraw w ramach konkursu potraw regionalnych oraz kilkaset porcji potraw regionalnych ufundowanych przez sołectwo Bobrowniki Małe oraz Stowarzyszenie CASTOR.

W trakcie uroczystości odbędzie się konkurs wieńców dożynkowych w  kategorii wieniec tradycyjny i współczesny. Uczestnicy konkursu oprócz gratyfikacji finansowej otrzymają również możliwość reprezentowania Gminy  Wierzchosławice podczas: Dożynek Powiatu Tarnowskiego (27 sierpnia w  Gromniku), XIX Dożynek Województwa Małopolskiego (27 sierpnia w Bobowej) oraz Dożynek Jasnogórskich (3 września na Jasnej Górze).

Po raz pierwszy sołectwa będą również rywalizować w trakcie dożynek w ramach konkursu kulinarnego na najsmaczniejsze tradycyjne potrawy Gminy Wierzchosławice. Całość wzbogacą stoiska rękodzielników prezentujących dawne rzemiosła.

Organizatorami imprezy jest Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Wierzchosławice Jolanta Rodak, Sołtys Wsi Bobrowniki Małe wraz z Radą Sołecką, Stowarzyszenie CASTOR, Klub seniora „Przystań” Wierzchosławice oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

APEL
Rolników z terenu gminy dysponujących końmi, wozami konnymi oraz ciągnikami wraz z maszynami rolniczymi zapraszamy do udziału w korowodzie  jaki przejdzie z kościoła na plac obok Centrum Kultury. Dodatkowe  informacje nt udziału w korowodzie udziela Gminne Centrum Kultury w  Wierzchosławicach (tel. 14 657 57 57).

Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

Źródło: http://www.kultura.wierzchoslawice.pl/swieto-plonow-gminie-wierzchoslawice

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *