W Bobrownikach Małych saperzy w akcji

O tym, że nasza „Mała Ojczyzna” ma bogatą i długa historię nie trzeba nikomu przypominać.Liczne przypisy, czy też cmentarz poległych z Pierwszej Wojny Światowej to naoczni świadkowie minionych lat.
Ale nie tylko…
 

W ostatnich dniach na jedne z posesji naszej miejscowości, podczas prowadzenia prac polowych został znaleziony niewybuch. Przybyła na miejsce Policja i pirotechnik ocenili „znalezisko” jako pocisk artyleryjski „Szrapnel” pochodzący z czasów Pierwszej Wojny Światowej. Pocisk mimo upływu ponad 100 lat był w bardzo dobrym stanie co stanowiło relatywne zagrożenie. (Zasięg rażenia tego typu pocisku to 150-200m -Wikipedia). Do czas przybycia Patrolu Saperskiego miejsce położenia pocisku było pod całodobową „opieką” funkcjonariuszy policji. W poniedziałek w godzinach porannych „znalezisko” zostało zabezpieczone i wywiezione przez przybyłych Saperów z 16 Batalionu z Rzeszowa.
 
„Znalezisko” pochodzi najprawdopodobniej z ok.1915r. Z czasów walk kiedy to przez naszą miejscowość przebiegała linia frontu z przed Ofensywy Gorlickiej.
 
Przypominamy!
Znalezionych niewybuchów nie wolno dotykać, rozkręcać czy przenosić. Grozi to śmiercią lub kalectwem. Wojskowe materiały wybuchowe są odporne na warunki atmosferyczne i zachowują swoje właściwości wybuchowe, pomimo upływu lat czy składowania w ziemi. Jeśli mamy podejrzenie, że przedmiot może być niewybuchem, miejsce jego znalezienia należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i powiadomić policję. Należy odsunąć się na bezpieczną odległość i czekać na przyjazd odpowiednich służb.
 
Autor: Karol O.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *